انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 332
15:12
مدیر کل اسبق دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش :

اجرای سند تحول باید بر اساس افق1404 بصورت حساب شده تحقق یابد

اجرای سند تحول باید با رفع نقص ها و کاستی ها و حساب شده در همه ابعاد و سطوح مدیریتی در افق 1404 تحقق یابد .

حجت الاسلام والمسمین علی ذوعلم در گفتگو با خبرنگار سایت سازمان بسیج فرهنگیان گفت: آموزش و پرورش از سه جهت دچار کاستی است و نیاز به تحول بنیادین دارد جهت اول عدم کارآمدی آموزش و پرورش است یعنی انتظاراتی که خانواده ها ، دانش آموزان و کل جامعه دارند تا اینکه این نهاد بتواند دانش آموزانی اهل تفکر ، متعهد، مومن و توانمند برای ساخت جامعه تربیت کند.از این جهت ما دچار کاستی های زیادی هستیم که نیاز به تحول داریم .
جهت بعدی که نیاز به تحول داریم بحث مبانی فلسفی و نظری آموزش و پرورش است ؛ آمورش و پرورش ما از گذشته و بر اساس یافته های تربیتی غربی که به ما منتقل شده و به دست ما رسیده است. پس از این جهت نیز آموزش و پرورش نیازمند تحول است.
سوم بحث رشدی که در سطح جامعه و جهان است باید آموزش و پرورش دچار تحول شود ما باید آموزش و پرورش خودمان را روزآمد کنیم و با نوآوری و ارائه راهکارهای نو به نو بتوانیم نیازهای جدید را پاسخ بدهیم .
وی گفت: ابعاد تحول در نقطه کانونی شامل نگرش ها ، ارزش ها ورویکردهایی است . یعنی سیاست گذاران ، برنامه ریزان ، مدیران و معلمان ما باید در دریافت و نگرش خود بازنگری داشته باشند.
همانطوری که مقام معظم رهبری تاکید کردند اصلاح و ارتقاء تعلیم و تربیت به اصلاح و ارتقای عرصه سیاست و اقتصاد هم کمک می کند.
ذوعلم با بیان اینکه سند تحول باید اصلاح شود ادامه داد : بنابراین ما باید این نگرش ها را اصلاح کنیم در مرحله بعد باید بیاییم به سراغ اصلاح کانون های اصلی مثل معلمان ، مدیریت ها ، قواعد و ضوابط ، کتاب های درسی برنامه های پرورشی ؛ اینها باید ذیل اسناد تحولی براساس آنچه درسند مطرح شده خودشان را بازسازی و اصلاح کنند .

مدیر کل اسبق دفتر تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد : با در دست داشتن اسناد تحولی که داریم اگر به طور جدی و واقعی تلاش بیشترو دقیق تر در آموزش و پرورش شود می توانیم بگوییم که در افق 1404 این برنامه ها که اهدافی که جنبه های تربیتی و پرورشی دارد دست یابیم.به شرطی که در این حوزه سرمایه گذاری واقعی شود.
ذوعلم در مورد مشارکت دولت فعلی و قبلی در اجرای سند تحول اظهار داشت: .... تغیر دولت تاثیر زیادی در اهداف سند تحول آموزش و پرورش ندارد چرا که هم در این دولت و هم دولت قبل در اجرای تحول تاکید دارند. ولی ما احساس می کنیم هنوز آن اقدام جدی و واقعی در این عرصه انجام نشده است.

وی ادامه داد : درحال حاضر تلاش ها و نقشه راهی تدوین شده ولی بیش از این باید سرمایه گذاری کنیم و از ظرفیت دانشگاهها ، حوزه های علمیه و ظرفیت نهادهای انقلابی نظیر بسیج و سایر ارگان ها استفاده کنیم صرف اینکه فقط آموزش و پرورش بخواهد این تحول را اجرا کند موفق نخواهد شد.

ذو علم خاطرنشان کرد: دو مرکز شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی آموزش و پرورش باید به این تحول نظارت کنند. ولی احساس می شود هر دو شورا دراین زمینه کوتاهی هایی دارند و هنوز در نظارت جدی و اثر گذار خود ورود نکردند.
پایان پیام//

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها