انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 419
10:01

به پیشواز بازگشت پیکر مطهر معلمان شهید زرگوشی و مرادحاصلی

آنان از نسل معلمان بزرگ و راستینی بودند که ندای آزادی و آگاهی سر دادند و پیام آوران و مروجان روحیه ی ایثارگری در جامعه می باشند، پاسداشت مقام والای آنان تکریم ارزش هایی چون خدامحوری، دفاع از استقلال و تمامیت ارضی، صداقت و انجام تکلیف است.

خلیل کمربیگی

ارزش ها، معیارهایی هستند که به فرهنگ و هنجارهای جامعه، معنا می‌ بخشند و پایه و اساس بینش و کنش انسان ‌ها قرار می‌گیرند. برخی از این ارزش ها، فرامکانی بوده و مسیر حرکت خرده نظام ‌ها و نقش ‌ها را تعیین کرده و به آرمان اجتماعی تبدیل می ‌شوند. ایثار از جمله‌ی این ارزش هاست که به آرمانی اجتماعی تبدیل گشته است.

ایثار، قبل از این که یک ارزش دینی و مذهبی باشد، آرمانی اجتماعی بوده و نوع بشر در همه ‌ی زمان ‌ها و مکان ‌ها، جستجوگر این ارزش متعالی بوده است. ایثار را نمی توان در حصار تنگ مکان و زمان گنجاند، ارزش ایثار فراتر از زمان ‌ها و مکان ‌ها بوده و در هیچ دسته‌بندی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نمی‌‌گنجد. هر فرد در هر نقشی قرار دارد، اگر فراتر از انجام تکلیف و وظیفه، از آن‌چه خود دوست دارد به خاطر جمع و جامعه بگذرد و جان، مال، آبرو را در راه جامعه فدا نماید، ایثارگر است.

با وقوع انقلاب اسلامی، ارزش ایثار در عین حال که به آرمان مقبول همه ‌ی نقش‌ ها تبدیل گردید، محتوایی خدایی یافت و در دفاع مقدس، معنایی خاصی بدان بخشیده شد. اینک مفهوم ایثار، یادآور رشادت‌هایی است که فرزندان این سرزمین برای دفاع از تمامیت ارضی ایران و استقلال آن انجام دادند و در پاره‌ای از مواقع با ایثار جان خود (شهادت)، عالی ‌ترین درجه ‌ی ایثار را به عرصه‌ ی ظهور رساندند.

شهادت و ایثار از هم جداناشدنی هستند. شهادت والاترین مرتبه‌ ی ایثار بوده که فرد جانش را در یک کنش ایثارگرانه، فدا می‌ کند. همراهی این دو مفهوم سبب گشته است که در جامعه‌ی ایرانی، این دو، همیشه همراه یکدیگر آورده شوند. بدین سان، شهادت طلبی مؤلفه‌ ی اصلی ایثار در جامعه ‌ی ایرانی به حساب آمده و شهداء از بالاترین منزلت اجتماعی در این جامعه نیز برخوردارند.

رجعت پیکر معلمان شهید زرگوشی و مرادحاصلی، با دیگر فضای جامعه را به ترویج آرمان ایثار و شهادت معطر کرده و تکریم یاد و نام آنان، تکریم فرهنگ ایثار و شهادت است. آنان از نسل معلمان بزرگ و راستینی بودند که ندای آزادی و آگاهی سر دادند و پیام آوران و مروجان روحیه ی ایثارگری در جامعه می باشند. پاسداشت آن­ها، تکریم ارزش هایی چون خدامحوری، دفاع از استقلال و تمامیت ارضی، شجاعت و دلیری، پایداری و استقامت، صداقت و حسن نیت و مسئولیت پذیری و انجام تکلیف است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها