شنبه, 04/07/1399 - 09:14 admin-front2

تشکیل کمیته راهبردی شوراهای آموزش وپرورش با حضور جهانگیری

مدیرکل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش گفت: پیشنهاد دادیم که کمیته راهبردی شوراهای آموزش و پرورش با ریاست معاون اول رئیس جمهور سالی دو بار تشکیل شود.

رسول پاپایی مدیرکل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اینکه چقدر عملکرد این شوراها مورد توجه جدی مسئولان استانی قرار می گیرد، گفت: قانون شوراهای آموزش و پرورش مصوبه مجلس را از ۲۰ سال پیش دارد و مورد تاکید موارد قانونی در حوزه تعلیم و تربیت است و در ارزیابی ها باید گفت این قانون بسیار مترقی است اما وقتی به رویکرد بیرونی آن نگاه کنیم و به عملکردها باید گفت که متاسفانه این قانون جایگاه خودش را پیدا نمی کرد و سال ها همین وضعیت تداوم داشت.

وی ادامه داد: قانون شوراها با رویکردی کاملاً تعلیم و تربیتی مصوب شده است و ۱۳ وزارتخانه، دستگاه و نهاد در این شوراها وظیفه هایی به عهده دارند. حق هم البته گرفتنی است و وقتی ما مسئولیت شوراها را به عهده گرفتیم متوجه یک چالش و خلاء در این زمینه شدیم. رئیس شوراهای آموزش و پرورش استاندارد و در شهرستان ها فرماندار است و در سطح کشور نیز دستگاه هایی که به قانون شوراها عمل می کنند اعم از وزرا و رئسای سازمان های بزرگ اعضایش هستند. اما آنگونه که باید قانون شوراها کارکرد نداشت.

پاپایی ادامه داد: ما در نشستی که با معاون اول رئیس جمهور آقای جهانگیری داشتیم پیشنهاد دادیم که برای پر کردن این خلا و تاثیرگذاری کلان در آموزش و پرورش به ویژه افزایش عملکرد شورا، یک کمیته یا کارگروه شورای راهبردی شوراهای آموزش و پرورش به ریاست ایشان تشکیل شود و سالی یک تا دو بار جلسه بگذارد و دستگاه هایی که تکالیفی در قبال آموزش و پرورش دارند میزان تعهداتشان را در آن جلسه گزارش دهند. همچنین خلاقیت ها و اقدامات عملی تشریح شود. در این جلسات سالی دو بار مسائل کلان آموزش و پرورش نیز مورد بحث بین دستگاهی در سطح کلان قرار بگیرد.

مدیرکل امور شوراها و مناطق آزاد تجاری وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه چقدر شهرداری ها در این سال ها به تعهدات خود در قبال آموزش و پرورش عمل کرده اند، گفت: شوراهای آموزش و پرورش ترکیبی از دغدغه مندان حوزه تعلیم و تربیت است و یکی از اعضای آن شهرداران هستند. در تهران نیز شهردار و معاون وی عضو این شورا هستند. طی سه سال گذشته خوشبختانه شهرداری در مسیر تعامل سازنده با آموزش و پرورش و قانون شوراها عمل کرده است. قرار است به زودی شاهد امضا تفاهم نامه‌ای میان وزیر آموزش و پرورش و وزیر کشور نیز باشیم که اختصاصاً در خصوص عملکرد شهرداری ها و دهیاری در قانون شوراها خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه درآمد شوراها در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ را رئیس سازمان مراکز و مدارس غیردولتی مثبت ارزیابی کرده است، آیا برای سال ۹۹ امید به بهتر شدن وضعیت دارید، بیان کرد: بله ما افزایش ۹۷ درصدی درآمد شوراها را در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ داشتیم و از انفعال هم خارج شدیم. ما وظیفه داریم از دستگاه های عضو این شورا مطالبه گر باشیم و چنین می کنیم. همانطور که گفتم تعامل خوبی برقرار شده است و تلاش استانداران و فرمانداران هم بیشتر شده است. امیدواریم با وجود شیوع کرونا در کشور بتوانیم سال آینده نیز درباره افزایش درآمد شوراها را اعلام کنیم.

برچسب
مطالب مرتبط