سه شنبه, 04/31/1399 - 09:22 admin-front2

نیازبه۲۱۰مدرسه ویژه دانش آموزان استثنایی برای رسیدن به استاندارد

حسینی گفت: ۱۵۰۰ مدرسه ویژه دانش آموزان با نیازهای ویژه در کشور ساخته شده است که با ساخت ۲۱۰ مدرسه دیگر به استاندارد مطلوب آموزشی در حوزه تعلیم و تربیت استثنایی خواهیم رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست مشترک رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور و اعضای شورای معاونان این سازمان در محل سازمان نوسازی برگزار شد.

سید جواد حسینی در این نشست ضمن تقدیر از فعالیت‌های سازمان نوسازی مدارس که منشأ تحولات جدی در کشور شده است اظهار کرد: سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در سال‌های اخیر گام‌های ارزنده ای در مدرسه سازی برداشته است که نمونه آن ساخت مدارس استاندارد در مناطق زلزله زده و سیل زده کشور است. ساخت ۱۰ هزار کلاس درس در سال ۹۸ و ۱۴ هزار کلاس درس دیگر برای اول مهر ۹۹، پایان دادن به مدارس خشتی و گلی و بخاری نفتی از جمله این اقدامات ارزنده است. در چند سل گذشته رشد اعتبارات عمرانی هیچ دستگاهی به اندازه سازمان نوسازی مدارس نبوده است و این از افتخارات سازمان نوسازی مدارس است.

معاون وزیر با اشاره به طرح آجر به آجر در مدرسه سازی بیان کرد: طرح «آجر به آجر» اقدامی مشارکت جویانه در زمینه ساخت مدارس است که می‌توان از آن به عنوان بسته تحولی نوآورانه یاد کرد. طرح نظام استقرار پهنه جامع مدارس در افق ۵۰ ساله کشور از دیگر اقدامات قابل تقدیر سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با تقدیر ویژه از سازمان نوسازی در خصوص مدرسه سازی در حوزه استثنایی افزود: آموزش و پرورش استثنایی مولود انقلاب است و از سال ۱۳۷۰ تاکنون ۱۵۰۰ مدرسه ویژه دانش آموزان با نیازهای ویژه در کشور ساخته شده است که با ساخت ۲۱۰ مدرسه دیگر به استاندارد مطلوب آموزشی در حوزه تعلیم و تربیت استثنایی خواهیم رسید. تاکنون کلنگ احداث ۵۳ واحد آموزشی از ۲۱۰ مدرسه مورد نیاز با همت سازمان نوسازی و مشارکت خیرین زده شده است و ۹ مرکز آموزشی دیگر نیز مراحل ساخت آن در حال آغاز است. در مجموع ۶۲ مرکز آموزشی از ۲۱۰ مرکز مورد نیاز در حال احداث می‌باشد و این نشانگر حرکت پرشتاب سازمان نوسازی و خیرین مدرسه ساز است.

حسینی گفت: از ۲۱۰ مدرسه مورد نیاز ۱۴ مدرسه ویژه دانش آموزان طیف اتیسم است که با همت سازمان نوسازی وخیرین ساخت ۶ مدرسه آغاز شده است و زمین برای ساخت ۷ مدرسه دیگر نیز تأمین شده است که طی یک ماه آینده تفاهم نامه منعقد ساخت آنها آغاز خواهد شد.

معاون وزیر با بیان اینکه کل پروژه‌های در حال ساخت سازمان آموزش و پرورش استثنایی ۱۳۱ پروژه است اظهار کرد: ۸۲ کلاس ویژه دانش آموزان استثنایی کانکسی است که ۶۲۲ دانش آموز در این کلاس‌ها در حال تحصیل هستند و امیدواریم با مشارکت خیرین بزودی این کلاس‌های کانکسی نیز برچیده شود.

مناسب سازی الگویی ۶۴ مدرسه در ۳۲ استان کشور برای استفاده دانش آموزان با نیازهای ویژه

حسینی یکی از بسته‌های تحولی سازمان آموزش وپرورش استثنایی را مدرسه انطباقی ذکر کرد و افزود: مدرسه انطباقی مدرسه‌ای ویژه دانش آموزان استثنایی یا مدرسه‌ای پذیرا است که برای استفاده دانش آموزان با نیازهای ویژه به لحاظ فیزیکی، تجهیزات، نیروی انسانی و محتوای آموزشی مناسب سازی شده باشد.

وی افزود: درراستای تحقق این بسته تحولی، در سال جاری ۶۴ مدرسه شامل ۳۲ مدرسه اتیسم و ۳۲ مدرسه پذیرا در تمامی استان‌های کشور به لحاظ الگویی از بعد فضا، تجهیزات، نیروی انسانی و محتوای آموزشی مناسب سازی و استاندارد می‌شوند. استاندار سازی فیزیکی این ۶۴ مدرسه با همت سازمان نوسازی مدارس آغاز شده است و تاکنون ۵۰ درصد استان‌ها مناسب سازی حداقل دو مدرسه را انجام داده اند.

ساخت ۱۵ سالن ورزشی استاندارد ویژه دانش آموزان استثنایی

معاون وزیر در ادامه با اشاره به فضاهای ورزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه اظهار کرد: در ۱۷ استان، سالن ورزشی مخصوص دانش آموزان استثنایی داریم و در ۱۵ استان فاقد سالن ورزشی استاندارد، با مشارکت خیرین و سازمان نوسازی مدارس این سالن‌ها احداث خواهد شد. در ۲۶۸ مدرسه استثنایی به دلیل داشتن فضای فیزیکی مناسب امکان ساخت سالن‌های ورزشی ۲۰۰ متری درون مدرسه‌ای وجود دارد که خوشبختانه سازمان نوسازی مدارس ساخت این اماکن ورزشی را تعهد کرده است.

تأمین اعتبار یک میلیارد تومانی برای ساخت اتاق اکوستیک در پایگاه‌های تخصصی سنجش

معاون وزیر با بیان اینکه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در سراسر کشور آغاز شده است گفت: بیش از یک میلیون نوآموز بدو ورود به دبستان در بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ مورد سنجش قرار خواهند گرفت و پس از سنجش نوآموزان در پایگاه‌های اولیه و در صورتی که پایگاه تشخیص دهد نوآمور به یکی از ۸۰۰ پایگاه تخصصی ارجاع داده می‌شود.

وی افزود: یکی از پایگاه‌های تخصصی، پایگاه هوش، جهش تحصیلی و شنوایی است که انجام سنجش در این پایگاه‌ها نیازمند وجود اتاقی اکوستیک است. اکوستیک کردن هر اتاق نیازمند اعتبار ۲۵۰ میلیون ریالی است که با مساعدت سازمان نوسازی وتجهیز مدارس یک میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز یک اتاق اکوستیک در هر استان کشور اختصاص می‌یابد.

حسینی ضمن تقدیر از سازمان نوسازی اظهار کرد: جای بسی خوشحالی است که معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس تجهیز این اتاق‌ها و اعتبار آن را تقبل کردند.

در این نشست معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با اشاره به روند تخصیص اعتبارات این سازمان در سه سال اخیر افزود که رشد اعتبارات عمرانی در هیچ دستگاه دیگر کشور به این اندازه نبوده است.

رخشانی مهر با اشاره به سهم دولت در طرح‌های خیری گفت: در سال ۹۶، اعتبار مصوب شده ۲۱۹ میلیارد تومان بود که ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافت؛ در سال ۹۷، ۴۱۲ میلیارد مصوب شد و ۴۶۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد همچنین در سال ۹۸ اعتبار مصوب ۱,۰۰۰ میلیارد تومان و اعتبار تخصیص یافته ۸۷۲ میلیارد تومان شد.

وی با بیان اینکه در سال جاری ۳ هزار میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان اعتبار برای طرح‌های خیری در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: افزایش این رقم در یک دوره سه ساله به این مفهوم است که همه دستگاه‌ها چون سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت آموزش و پرورش و مجلس شورای اسلامی در این اتفاق سهیم بودند. از مبلغ یاد شده یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تخصیص آن نقدی است و مابقی آن هم محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: این تخصیص اعتبار بی نظیر است و هیچ کدام از دستگاه اجرایی کشور اعتبارات عمرانی آنها به این اندازه رشد نداشته است؛ همچنین هر استانی تعداد خیر بیشتری جذب کند طبیعتاً از این اعتبار سهم بیشتری خواهد داشت.

رخشانی مهر با بیان اینکه اکنون ۱۴۰ میلیارد تومان سهم خیرین در ساخت مدارس استثنایی است اظهار کرد: بسیاری از این مدارس یا در حال ساخت و یا افتتاح است و سازمان نوسازی هم بیش از این مقدار در ساخت این مدارس مشارکت خواهد کرد.

وی به طرح آجر به آجر با هدف بالابردن میزان مشارکت‌های مردمی اشاره و تاکید کرد: ساخت ۱۴ مدرسه اتیسم در کشور که از تعهدات سازمان نوسازی مدارس کشور است را می‌توان در قالب طرح آجر به آجر سریع‌تر به نتیجه رساند.

معاون وزیر با بیان اینکه چک لیستی برای مناسب سازی مدارس پذیرای دانش آموزان استثنایی به استان‌ها ارسال شده است گفت: مناسب سازی ۶۴ مدرسه الگویی پذیرا و اتیسم در استان‌ها آغاز شده است و ۵۰ درصد استان‌ها مناسب سازی حداقل دو مدرسه را انجام داده اند.

برچسب
مطالب مرتبط

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)