چهارشنبه, 09/19/1399 - 12:49 saeed

اصلاح متن داستان «قصه‌های مجید» کتاب فارسی هفتم در سال تحصیلی آینده

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در واکنش به تغییر صورت گرفته در متن داستان «سفرنامه اصفهان» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی در متن کتاب فارسی پایه هفتم، از اصلاح و برگرداندن متن اصیل داستان به کتاب درسی سال تحصیلی آینده خبر داد.

 

 

به گزارش گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، پیرو نگرانی‌ها از تغییرات کتب درسی، اکنون ماجرای تغییر داستان قصه‌های مجید هوشمند مرادی کرمانی در کتاب فارسی پایه هفتم، خبرساز شده است.

در متن داستان «سفرنامه اصفهان»، تغییراتی ایجاد شده است که با گلایه هوشنگ مرادی کرمانی همراه است؛ البته آموزش و پرورش این تغییر را در متن، بعد از اسم نویسنده با درج «با اندک تغییر»، توجیه کرده است.

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در این باره اظهار کرد: مطلبی از آقای مرادی کرمانی در کتاب فارسی پایه هفتم مطرح شده و تغییر کوچکی در متن داده‌اند که موجب نگرانی ایشان شده بود. آنچه اتفاق افتاده در سال قبل و در زمان مدیریت قبلی سازمان بوده است.

وی افزود: در متن داستان «سفرنامه اصفهان» که از سری داستان‌های «قصه های مجید» است در متن اصلی، فرازی با این مضمون آمده است «ظهر شد، صدای اذان می آمد، کار اکبر آقا تمامی نداشت حوصله ام سررفته بود». در سال گذشته این بخش اینگونه تغییر کرده است «ظهر شد، صدای اذان می آمد، وضو گرفتم و نماز خواندم. کار اکبر آقا تمامی نداشت».

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: یعنی این «وضو گرفتن و نماز خواندن» را به متن اضافه کرده‌اند و طبیعتا تصور آن تغییر دهنده این بوده که این متن را کامل کند و شاید مثلا اثر عبادی و معنوی اش بر روی دانش آموز بیشتر باشد که البته تغیر اینگونه در متن یک نویسنده مورد تایید ما نیست و برای سال آینده هم قطعا اصلاح خواهد شد.

ملکی با بیان اینکه دستور دادم متن به همان شکل اصیل خودش برگردد، گفت: البته در انتهای مطلب نوشته شده با اندکی تغییر و تلخیص  که نویسنده محترم مطلع باشد که اندک تغییر اتفاق افتاده است، ولی خب برای سال آینده اصلاح خواهد شد و در نسخه الکترونیکی روی سایت سازمان هم این مطلب را اصلاح می کنیم و جای نگرانی نیست.

برچسب
مطالب مرتبط