انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 647
10:49

درس نامه استکبار ستیزی

بسمه تعالی

13 آبان روزي است كه در آن سه حادثه مهم رخ داده است .

الف : تبعيد حضرت امام به تركيه در تاریخ  13آبان 1343.

ب: قتل عام و كشتار دانش آموزان و دانشجويان توسط مزدوران رژيم شاه در  تاریخ13 آبان 1357.

ج: تسخير لانه جاسوسي امريكا به همت دانشجويان مسلمان پيرو خط امام در تاریخ 13 آبان 1358.

از اين رو 13 آبان ، بعنوان يكي از ايام الله هاشناخته شده است .

علت شکل گیری هرسه حادثه:

1- رخداد و حادثه اول (تبعید حضرت امام (ره)):

 در سال 43  قانون كاپيتولاسيون در ايران تصويب شد اين يكي از قوانين ذلت بار براي همه ملتهايي بود كه بدان تن دادند ولي امام تسليم نشدند و مقاومت كردند و اين قانون را تقبيح كردند . حضرت امام در جمع مردمي كه روز 5 آبان 43 در منزلشان جمع شده بودند از احياء مجدد كاپيتولاسيون كه از وام 800 ميليون دلاري امريكا به ايران سخن مي گفتند و موجي از اعتراض علماء و روحانيون و مردم را بر عليه خاندان شاه در امريكا براه انداختند و مزدوران شاه به فاصله يك هفته ، همين روز 13 آبان حضرت امام را دستگير و به تركيه و سپس به نجف تبعيد كردند . بدين ترتيب روز 13 آبان نقطه عطفي در مبارزات ضد امريكائي گرديد .

2- رخداد و حادثه دوم (قتل عام و كشتار دانش آموزان و دانشجويان توسط مزدوران رژيم شاه):

برگزاري سالگرد 13 آبان سال 43 در سالهاي بعد ادامه داشت تا اینکه در 13 آبان 1357 حادثه ديگري اتفاق افتاد. در اوج مبارزات انقلاب اسلامي و به مناسبت اعتراض به رژيم شاه در سالروز تبعيد امام دانش آموزان پس از 15 سال تبعيد رهبرشان در دانشگاه تهران تجمع نموده و با شعارهاي مرگ بر امريكا ، مرگ بر شاه به جنگ با طاغوت رفتند كه منجر به كشتار وحشيانه اين طرفداران نوجوان خميني كبير(ره) توسط ساواك در روز 13 آبان 57 شد. بطوريكه در جريان اين اجتماع مامورين نظامي رژيم پهلوي به جمعيت دهها هزار نفري دانشجويان و دانش آموزان يورش برده و پس از وحشيگيريهاي فراوان تعدادی  از دانش آموزان و دانشجويان شهيد و صدها نفر مجروح و مصدوم گرديدند. كه سرانجام منجر به فرار شاه در كمتر از دو ماه شد و با فرار شاه خائن از كشور صداي خرد شدن استخوانهاي سلطنت 2500 ساله به گوش جهانيان  رسید . از اينرو به خاطر بزرگداشت ياد شهداي اين فاجعه پس از پيروزي انقلاب اسلامي ، 13 آبان به عنوان روز دانش آموز نام گذاري شد.

3- رخداد و حادثه سوم( تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان):

 پس از پيروزي انقلاب اسلامي و استقرار نظام جمهوري اسلامي دسيسه هاي شيطان بزرگ عليه انقلاب هر روز بيشتر مي شد . در سالگرد فاجعه خونين دانشگاه در روز 13 آبان 58 دانشجويان مسلمان پيرو خط امام در يك حركت انقلابي ، لانه جاسوسي شيطان بزرگ امريكاي جنايتكار را در تهران اشغال كرده و به اين ترتيب انقلاب دومي جهت مبارزه با استكبار و مزدورانش آغاز شد . به فرموده امام، انقلابي بزرگتر از انقلاب اول را رقم زدند و بدين ترتيب شعار مرگ بر امريكا به استراتژي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران مبدل شد . و ملت  مسلمان ايران به پيروي از امام راحلشان امريكا را شيطان بزرگ دانسته و مرگ بر امريكا را در همه تعقيبات نماز يوميه قرار دادند .

این سه حادثه در کنار حوادث دیگر گویای یک چهره از استکبار جهانی است  که گاه به صورت کاملا مستقیم و گاه با استفاده از عوامل نفوذی قصد از حرکت انداختن چرخ وقوع انقلاب اسلامی  و پایداری  آن را داشته اند.

حال پرسش این است که به راستی استکبار چیست و مستکبر کیست ؟ 

استکبار به معنایِ خود را بزرگ پنداشتن، تکبّر کردن، خودنمایی و گردن کشی کردن است.

استکبار بدان معناست که یک شخص، یک گروه یا حتی یک کشور، خود را فراتر از حق بداند و بدان دل بسپارد و با تکیه بر قدرت ظاهری خویش که برخاسته از ثروت فراوان یا موقعیت ویژه سیاسی و اجتماعی است، خویشتن را معیار حق قرار دهد.

در دیدگاه قرآن کریم، مستکبران علاوه بر آن که خود از پذیرش حق استکبار ورزیده، از دعوت انبیا سرباز می زدند، در صدد اغفال و اغوای دیگران بودند و می کوشیدند، بذر تردید را در فکر و دل آنان بکارند و ایمان آنان را سُست کنند و پیرو اندیشه های هوس آلود خود سازند.

دلایل مبارزه با استکبار

از چند زاویه متفاوت میتوان به دلایل مبارزه با استکبار جهانی پرداخت:

1- از نظر عقلی، نمی توان «برای حیات زیر سلطه غیر»، ارزشی قائل شد؛ زیرا ارزش حیات، به آزادی و استقلال است. حضرت امام(ره) تاکید می کنند: مطابق هیچ منطقی نیست که سی میلیون جمعیت، همیشه تحت فشار باشد و همیشه این جمعیت کار بکنند و حاصل کارشان را دیگران ببرند.

2- از نظر شرعی نیز در آیات و روایات متعددی، مستضعفین، یعنی کسانی که مورد ظلم و تهاجم استکبار قرار گرفته اند، موظف به دفاع و جهاد با مستکبرین شده اند. به علاوه، در قرآن و احادیث معصومین علیهم السلام کسانی که در راه حمایت از مستضعفین کوتاهی و سستی می کنند، مورد نکوهش قرار گرفته اند.

3- بر اساس قاعده قرآنی نفی سبیل(لن یجعل الله للکافرین علی المسلمین سبیلا) مسلمانان نباید به سلطه کافران بر خودشان تن دهند. امام حسین علیه السلام به صراحت تن ندادن به ذلت حکومت امثال یزید را یکی از اهداف قیام خود می داند و بر هر مسلمانی واجب است که یزید زمان خود را بشناسد و مانند سالار شهیدان به قیام با او برخیزد.

4 - جمهوری اسلامی ایران، سعادت انسان در تمام جوامع بشری را آرمان خود و استقلال، آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم جهان می داند و در عین خودداری کامل و نفی هرگونه دخالت در امور داخلی ملت های دیگر، از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین، در هر نقطه از جهان حمایت می کند.

5 - اصل وقوع انقلاب اسلامی، برای رهایی از یوغ استکبار بوده و حفظ انقلاب و همچنین تأمین اهداف و منافع کشور، ادامه این مبارزه را می طلبد تا در جهت حفظ عزت، استقلال و رعایت منافع کشور خود و همچنین دست یابی به پیشرفت و توسعه همه جانبه و دفاع از حقوق همه ستم دیدگان و مستضعفان جهان، مبارزه با استکبار جهانی را تا پیروزی نهایی ادامه دهیم. واضح است که منظور از مبارزه با استکبار، فقط مبارزه نظامی نیست؛ بلکه بیشترین تأکید بر مبارزه فرهنگی و تلاش برای بیداری و رشد سیاسی ملل مظلوم جهان است.

برخی از اقدامات آمریکا علیه ایران در چند سال اخیر:

1- برنامه ریزی و اجرای کودتای 28 مرداد 1332 در ایران

2- روی کار آوردن رضا شاه و تشکیل حکومت پهلوی ها

3- حمایت همه جانبه از جنایات رژیم پهلوی علیه مردم ایران

4- حمایت از ملی گراها و لیبرال ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی

5- اقدام یک جانبه به قطع روابط سیاسی با ایران در فروردین 1359 پس از تسخیر لانه جاسوسی

6- تجاوز نظامی به خاک ایران در اردیبهشت 1359 (واقعه طبس)

7- بلوکه کردن اموال و دارایی های ملت ایران از اول انقلاب تا کنون

8- طراحی و سازماندهی کودتای نوژه در تیرماه 1359

9- تحریک عراق به جنگ با ایران در شهریور 1359

10- ارائه کمک های وسیع مالی ، تسلیحاتی ، اطلاعاتی و مستشاری به عراق در جریان جنگ تحمیلی

11- حمله به ناوگان نیروی دریایی ایران در سال 1366 در خلیج فارس

12- سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران در تیرماه 1367 و شهادت 290 مسافر بی گناه ایرانی.

13- تلاش برای دامن زدن به اختلافات داخلی

14- برنامه ریزی برای تخریب شخصیت چهره های دلسوز و انقلابی

15- قرار دادن نام ایران در فهرست کشور های یاغی و حامی تروریسم.

16- تحریک امارات متحده عربی برای مطرح ساختن ادعای واهی علیه جزایر سه گانه خلیج فارس در سال 1373

17- مخالفت با قرار داد تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه در سال 1373

18- تصویب بودجه در کنگره آمریکا برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت 1377

19- ترور دانشمندان هسته ای ایرانی

20- جاسوسی با هواپیما های بدون سرنشین در ایران

21- راه اندازی جنگ سایبری علیه ایران

22- بازیگری و نقش آفرینی در طراحی و اجرای فتنه 88 ایران

23- ربایش دیپلمات های ایرانی در اردبیل عراق

24- اعمال نفوذ بر شورای امنیت و تصویب قطع نامه های متعدد علیه ایران

25- انجام تحریم های نا عادلانه اقتصادی علیه ایران

. بررسی مبانی تشکیل دهنده سیاست خارجی آمریکا در قبال سایر کشورها؛ براساس دیدگاه ماتریالیستی و مادیگریانه کشورهای غربی، به ویژه آمریکا، تأمین منافع ملی و دست یابی به سود بیشتر، مهم ترین اصل حاکم بر سیاست خارجی آنان است که در جهت تحقق آن، اقدام به هر عملی، هر چند غیر اخلاقی، جایز و پسندیده است. بر این اساس، منافع ملی آنان جز از راه وابستگی سایر کشورها، خصوصاً کشورهای جهان سوم و جلوگیری از استقلال و خودکفایی آنان، حاصل نمی شود

نتیجه آن که آمریکا برای تأمین منافع و حفظ و گسترش هژمونی و سلطه خویش بر سایر جهان و تحقق دهکده ای جهانی با کدخدایی خود از انجام هر اقدامی جهت عقب ماندگی کشورهای توسعه نیافته و عدم پیشرفت آنان دریغ نخواهد ورزید.

بررسی عملکرد و اقدامات آمریکا در قبال ملت ایران نیز در گذشته و حال؛ به روشنی، جلوگیری و ممانعت امریکا از پیشرفت ملت ما را در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی، علمی و...، به اثبات می رساند و همین علت اصلی مبارزه با استکبار جهانی به سرکردگی آمریکاست.

و امروز گفتمان جمهوری اسلامی به عنوان یک الگوی هویتی و ارزشی متفاوت، همواره در مقابل گفتمان نظام سلطه قرار داشته است. پس سیاست مهار و مدیریت ایران با چشم انداز حداکثری تغییر نظام همواره در دستور کار آمریکا قرار داشته است. بر همین اساس، نباید انتظار داشت که حتی پس از توافق هسته ای نیز ایالات متحده به روند دشمنی و سیاست های مبتنی بر مهار، نفوذ، تغییر رفتار و براندازی نظام جمهوری اسلامی خاتمه دهد

همه ی گام های آمریکا  به منظور این است که  بتواند با نفوذ خود  در  فضای به وجودآمده، به تغییر در معادله ی قدرت و سیاست داخلی ایران برسد؛ امری که هرچند در اظهارات علنی مقامات آمریکایی به آن اشارتی می شود، اما در واقع بیش از هر چیزی بر آن حساب و تمرکز کرده اند که این فضا، مقدمه ی نفوذ و سپس براندازی جمهوری اسلامی باشد، نه مقدمه ی پذیرش این کشور به مثابه ی یک قدرت هسته ای.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها