انتشار یافته: 0
شماره مطلب: 823
11:29
مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد

حضور کادر اداری به جای معلم در کلاس درس برخی مدارس در ابتدای سال تحصیلی

در توضیحات آموزش و پرورش درباره حضور کادر اداری در کلاس درس آمده است: ممکن است تعداد اندکی از کلاس‌ها به دلیل جابه‌جایی معلمین و جایگزینی آنها به صورت غیر موظف، چند روزی در ابتدای سال تحصیلی توسط کادر اداری مدرسه اداره شوند.

مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش در پی انتشار گزارشی در خبرگزاری فارس در تاریخ نوزدهم مهرماه 94 با عنوان «همچنان کمبود معلم در برخی مدارس احساس می‌شود»، توضیحاتی را ارائه داد:

1- ابلاغ شیوه‌نامه ساماندهی عوامل آموزشی و برنامه توسعه سنواتی به استان‌ها در اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود. کما اینکه این کار در سال‌جاری در تاریخ هفدهم اردیبهشت 94 انجام شده و امر ساماندهی قبل از شروع سال تحصیلی آغاز می‌شود.

از آنجا که همه ساله حدود 7 درصد از کلاس‌ها از طریق پرداخت حق‌التدریس به معلمین در سرجمع کشوری اداره می‌شوند لذا استان‌ها و مناطق باید تأمین نیرو برای کلاس‌های تشکیل شده از محل نیروهای موظف و غیر موظف را مشخص نمایند که این کار هم در اکثر مدارس انجام می‌شود اما ممکن است تعداد اندکی از کلاس‌ها به دلیل جابه‌جایی معلمین و جایگزینی آنها به صورت غیر موظف، چند روزی (در ابتدای سال تحصیلی) توسط کادر اداری مدرسه اداره شود.

2- در رابطه با به کارگیری دبیران دوره متوسطه در دوره ابتدایی، همانگونه که بارها اعلام شده به دلیل اجرای ساختار 3-3-6 تا کامل شدن این نظام، یک پایه به دوره ابتدایی اضافه و یک پایه از دوره متوسطه کم شده است مضافاً بر اینکه با تغییرات جمعیت دانش‌آموزی، جمعیت دانش‌آموزان در دوره ابتدایی در حال افزایش و در دوره متوسطه تا چند سال آینده در حال کاهش است که این موضوع باعث ایجاد کمبود نیرو در دوره ابتدایی و مازاد نیرو در دوره متوسطه می‌شود.

وزارت آموزش و پرورش به منظور تأمین نیروی مورد نیاز دوره ابتدایی و جلوگیری از هدر رفت منابع انسانی در دوره متوسطه، اقدام به بکارگیری نیروهای متوسطه دارای مدارک تحصیلی مرتبط با دوره ابتدایی (و با برگزاری دوره‌های آموزشی) در این دوره نموده است. در خصوص این موضوع که کارایی این معلمان قابل مقایسه با نیروهای آزادی که سابقه تدریس ندارند و یا به عنوان مثال سرباز معلمان اتفاق‌نظر وجود دارد.

3- کتب درسی همه ساله بیش از تعداد دانش‌آموزانی که هر سال در مدارس ثبت‌نام می‌کنند چاپ و در طول تابستان در اختیار استان‌ها و مناطق آموزشی قرار می‌گیرد. اگر کمبودی در منطقه احساس شود به علت توزیع نامتناسب در استان است که به محض اطلاع، نسبت به جبران آن اقدام شده است.

4- نقش معلم در تربیت دانش‌آموز کاملاً‌ واضح است اما به همان اندازه شاید هم بیشتر، محیط خارج از مدرسه از جمله خانواده‌ها و رسانه‌ها و امثالهم در تربیت، نقش دارند. معلم غیر متخصص در یک رشته تحصیلی ممکن است به افت تحصیلی کمک کند اما تأثیر صدا و سیما، رسانه ها و خانواده مستقیماً بر تربیت دانش‌آموزان قابل مشاهده است.

توضیحات فارس:

بر اساس بند یک، آموزش و پرورش اعلام کرده است که ساماندهی نیروی انسانی و ابلاغ بخشنامه در اردیبهشت ماه انحام می‌شود و جای سوال است که به رغم مدت زمان 5 ماهه برای ساماندهی نیروی انسانی حتی برای به کارگیری حق‌التدریس، چرا باید مدارسی باشند که در ابتدای سال و نه تنها چند روز اول بلکه در ماه اول توسط کادر اداری مدرسه اداره شوند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

عضویت در خبرنامه

Stay informed on our latest news!

Subscribe to عضویت در خبرنامه feed

پربازدیدها