ش, 12/17/1398 - 09:01 admin-front
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خبر داد

آزمون رتبه‌بندی تا زمان اصلاح آیین نامه برگزار نمی‌شود

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خبرداد: باتوجه به افزایش فصل دهم قانون خدمات کشوری آزمون رتبه بندی فعلا و تا زمان اصلاح آیین نامه رتبه بندی برگزار نخواهد شد.
آزمون رتبه‌بندی تا زمان اصلاح آیین نامه برگزار نمی‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز علی الهیار ترکمن در دومین گردهمایی مشترک مدیران و معاونان ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و اعضای شورای معاونان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، عنوان کرد: وزارت آموزش و پرورش تحت قانون مدیریت خدمات کشوری است و ظرفیت‌های این قانون هم توانایی مشخصی دارد. هم رتبه بندی سال ۱۳۹۴ با افزایش یک آیتم از فصل دهم و هم رتبه بندی سال ۱۳۹۸ با افزایش سه آیتم از فصل دهم بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری ارائه شدند. این موضوع انتظارات فرهنگیان را برآورده نکرده و اعتراضاتی دارند اما باید توجه داشته باشند که وزارت آموزش و پرورش مجری قانون است و آن گونه که قانون حکم کرده می‌باید اقدام کند.

الهیار خاطر نشان کرد: رتبه بندی از مهر ماه ۱۳۹۸ اجرا و بر اساس مفاد آیین نامه انطباق به وضعیت جدید و ارتقاء افراد مشمول انجام شد. طبق آیین نامه افراد مشمول باید برای ارتقاء به رتبه بالاتر آزمون می‌دادند که در چند نوبت آن را برگزار کردیم. در حین اجرا، بخشنامه سازمان برنامه و بودجه برای استفاده تمام کارکنان دولت از افزایشات فصل دهم ابلاغ شد تا تبعیض میان کارکنان دولت را برطرف کند. برای ما که هیچ وقت از این امتیازات به میزان ۵۰ درصد استفاده نکرده بودیم، فرصت مناسبی شد تا پایه حقوق کارکنان آموزش و پرورش را بر مبنای ۵۰ درصد امتیازات این فصل تثبیت کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع اظهار کرد: این اقدام در افزایشات بعدی حقوق و مواردی مانند اضافه تدریس و … تاثیر زیادی دارد اما از این بابت که تفاوت میان رتبه‌ها را برداشته، مورد اعتراض واقع شده است. توجه به این نکته ضروری است که با اعمال افزایشات فصل دهم هیچ آیتمی حذف نشده و هیچ کاهشی هم اتفاق نیفتاده است.

الهیار اذعان کرد: متاسفانه جوی ایجاد شده که احساس می‌شود رتبه بندی حذف شده است اما این گونه نیست و اگر احیاناً اشکال نگارشی بوده است به لطف خدا و تلاش همکاران مشکلات و ایرادات برطرف شده است.

وی با اشاره به مصاحبه‌اش با صداوسیما که در هفته گذشته انجام و دیروز پخش شد، گفت: این مصاحبه به اعتراضات دامن زده است در حالی که اگر دقت شود بنده در آن مصاحبه اولاً به فرهنگیان یعنی کل کارکنان آموزش و پرورش اشاره داشتم و دوم، میانگین افزایش را عنوان کردم. قطعاً هرجا که عددی به صورت میانگین اعلام می‌شود، برخی اعداد پایین‌تر و برخی دیگر بالاتر از آن هستند. مستندات اعداد و ارقام هم موجود است و مستند صحبت شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع تاکید کرد: هزار میلیارد تومان در مجموع به ما افزوده شده است که با توجه به تعداد کل حقوق بگیران، این افزایش عدد متوسط یک و نیم میلیون را نشان می‌دهد.

وی در ادامه اضافه کرد: عرصه مسایل اداری و مالی عرصه قانون و اعداد و ارقام است که به روشنی قابل اثبات است. فرهنگیان عزیز باید اطلاعات دست اول و واقعی را از خود وزارت آموزش و پرورش در ستاد، استانها و مناطق دریافت کنند. فضای مجازی مرجع قابل اعتمادی برای دریافت چنین اطلاعاتی نیست.

وی افزود: برای ارتقای رتبه فعلاً آزمونی نخواهیم داشت تا تکلیف رتبه بندی از نظر ایجاد آیتم جدید یا افزایش مواد قانونی که بتواند بر پایه اقلام فعلی، تفاوت حرفه‌ای در دریافتی معلمان ایجاد کند مشخص شود. امروز صبح نیز وزیر محترم آموزش و پرورش دستور دادند که جلسه کارگروه ذیربط تشکیل تا اتخاذ تصمیم شود.

الهیار به معلمان و فرهنگیان کشور اطمینان داد پیگیر این موضوع هستیم و کمی صبر کرده و به خدمتگزاران خود در معاونت برنامه‌ریزی اعتماد داشته باشید.

وی با اشاره به ساماندهی نیروی انسانی در سال٩٩، اظهار کرد: در سال آینده بر اساس اطلاعات اسمی، نزدیک به ۶١ هزار نفر واجد شرایط بازنشستگی خواهند شد و باید ببینیم چقدر از این تعداد به طور قطع بازنشسته خواهند شد.

وی افزود: ١٧٠ هزار نفر به دانش آموزان دولتی اضافه می‌شود و ما در بخش نیروی انسانی ٧ هزار و٩۵٨ نفر از دانشگاه فرهنگیان و ١٢ هزار و ۶٠٠ نفر از ماده ٢٨ به نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش اضافه خواهند شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع اظهار کرد: سند نیروی انسانی در حال تدوین است که دو بخش کمی و کیفی و ارتقای حرفه‌ای نیروی انسانی در آن پیش بینی شده است و ما باید با تاکید بر دوره‌های مجازی بتوانیم به ارتقای حرفه‌ای نیروی انسانی توجه کنیم.

الهیار گفت: در حوزه کمی چند سیاست داریم که می‌توان به توسعه و سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای، توسعه فعالیت‌های کیفی آموزش در مدارس، مقیاس کوچک کردن مدارس، ارتقای پوشش تحصیلی، توازن نیروی انسانی مبتنی بر شاخص‌های مصوب و … اشاره کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع تصریح کرد: آموزش‌های کیفی بدو ضمن خدمت، توزیع نیروی انسانی جدید الاستخدام، توجه به حوزه تربیت بدنی در دوره ابتدایی، توجه به نقل و انتقالات، توجه به کلاس‌های چند پایه، مشارکت همه گروه‌های ذیربط در توازن نیروی انسانی، فعالیت‌های پرورشی، توسعه پیش دبستانی، توجه به مدارس دانش آموزان با نیازهای ویژه و… از سیاست‌های ما در ساماندهی نیروی انسانی است.

وی در پایان گفت: در هفته جاری سرانه بهداشتی صرفاً بابت هزینه‌های بهداشتی مدارس به حساب مدارس واریز شده است و این سرانه تنها بر اساس آماده سازی مدارس در برابر بیماری کرونا است.

برچسب
مطالب مرتبط

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.