ی, 02/14/1399 - 13:14 alamdar 313

ناکارآمدی آموزش و پرورش استان همدان در اجرای طرح ملی نماد

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان سپاه انصارالحسین(ع) همدان با اشاره به اختصاص بودجه بالا برای اجرای طرح نماد، از ناکارآمدی اداره آموزش و پرورش استان در اجرای این طرح خبر داد و گفت: با توجه به اختصاص بودجه ملی به طرح ملی نماد، با گذشت سه سال هنوز این طرح به صورت جامع و کامل اجرایی نشده است.

به گزارش سازمان بسیج فرهنگیان استان همدان محمد ملایی با بررسی عملکرد و روند اجرای طرح ملی نماد در استان همدان در شرایط بحرانی اظهار کرد: بر اساس ابلاغیه مجدد از اداره کل آموزش و پرورش استان به آموزش و پرورش شهرستان‌ها به ویژه شهرستان بهار باید مدیران تا 15 اردیبهشت ماه داده‌های مرتبط با سلامت روانی اجتماعی، استعدادیابی، سنجش سلامت، فوریت‌های اجتماعی و ... را در یک سامانه همچون سامانه همگام وارد کنند.

وی با بیان اینکه از سال 97 تمام درگاه‌های ثبت داده‌ها مرتبط با موضوع سلامت روانی- اجتماعی، استعدادیابی، سنجش سلامت، فوریت‌های اجتماعی و پرونده مشاوره‌ای در یک سامانه یکسان انجام گرفته و تمام ادارت موظف بر این امر شدند، عنوان کرد: سوال بزرگ این است که چرا تاکنون بعد از گذشت سه سال این موضوع انجام نشده و چرا کار در استان همدان به جایی رسیده که امروز در شرایط بحرانی اطلاعاتی کامل از دانش‌آموزان نداشته باشیم؟

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان سپاه انصارالحسین(ع) همدان با گلایه‌مندی از عدم اجرای جامع و کامل طرح نماد در شهرستان بهار به عنوان پایلوت اجرای طرح، بیان کرد: بر اساس طرح نماد هر مدرسه باید یک سفیر نماد داشته باشد، آیا این سفیر نماد در هر مدرسه وجود دارد؟ این طرح باید تا پایان برنامه ششم توسعه تا سال1400 در تمام دانش‌آموزان استان تسری پیدا می‌کرد، چرا تاکنون این موضوع اجرایی و عملیاتی نشده است؟

وی با تاکید بر اینکه با اجرای صحیح طرح نماد در شرایط کرونایی امروز برخی از مشکلات دانش‌آموزان رفع می‌شد، گفت: در شرایط حساس که باید ارجاع اورژانسی و نشانه محور در تمام مناطق و نواحی در تمامی مدارس به خصوص شهرستان بهار به عنوان پایلوت اجرای طرح، صورت پذیرد در موقعیت بحرانی امروز چند نفر از دانش‌آموزان که مشکل داشتند در این قالب ارجاع شدند؟

ملایی با اشاره به اختصاص بودجه بالا برای اجرای طرح نماد، از ناکارآمدی اداره آموزش و پرورش استان در اجرای این طرح خبر داد و تاکید کرد: با توجه به اختصاص بودجه ملی به طرح ملی نماد و در طول سه سال اخیر چرا در استان همدان این طرح به صورت جامع و کامل اجرایی نشده است و هم اکنون بعد از مدت طولانی مدیران مدارس طبق بخشنامه سال 99 ملزم به انجام ثبت داده‌ها تا پایان اردیبهشت ماه می‌شوند؟

وی تصریح کرد: تعطیلی مدارس و عدم اجرای سودمند و عدم کارآمدی این طرح موجب شده آموزش و پرورش در این حوزه یک ناکارآمدی از خود نشان دهد.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان سپاه انصارالحسین(ع) همدان با بیان اینکه عدم کارآمدی طرح نماد در استان در بلند مدت موجب هدر رفت بیت‌المال خواهد شد، اضافه کرد: مبنای اجرای این طرح سیستمی بودن آن است و شروع و ادامه آن پس از دریافت ابلاغیه وزرات و جلسات توجیهی از ضروریاتی بوده که اداره کل آموزش و پرورش استان و اداره شهرستان بهار در این خصوص در سال‌های گذشته بجا و به موقع عمل نکرده و این در بلند مدت موجب هدر رفت بیت‌المال می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بعد از گذشت سه سال، تاخیر در اجرای کامل طرح نماد به هیچ وجه پذیرفتی نیست، تصریح کرد: در بودجه همکاران فرهنگی اعم از مدیران معلمان و مشاوران و ... دریافت کد کاربری و رمز عبور از سامانه همگام کار سخت و پیچیده‌ای نبوده و تاخیر در این امر به هیچ وجه پذیرفتی نیست.

ملایی ابراز داشت: نباید این عمل تا به امروز طول می‌کشید که در شرایط بحرانی امروز به یک صورت آزمایشی هم نتوانیم یک نظام ارجاع برای خودمان باز تولید کنیم.

وی با بیان اینکه دولت بودجه خوبی برای طرح‌های مشاوره‌ای اختصاص داده و تا به امروز با طرح ملی نماد و طرح یاری‌گران زندگی نگاه خوبی به موضوع مشاوره و آسیب‌های اجتماعی داشته است، ادامه داد: در شرایط بحرانی و کرونایی امروز باید تیم مداخله در بحران شکل می‌گرفت اما متاسفانه شکل نگرفته، چرا بعضی‌ها با ناکارآمدی و عدم توجه به بحث‌ها و موضوعاتی که از سوی دولت نیز الزام می‌شود کار را به نتیجه نمی‌رسانند تا مردم از این موضوع بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان سپاه انصارالحسین(ع) همدان با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید در خصوص بودجه دریافتی برای طرح نماد که در کجا هزینه شده پاسخگو باشد، بیان کرد: بودجه دریافتی برای اجرای این طرح در شهرستان بهار بودجه قابل توجهی است که آموزش و پرورش باید مشخص کند این اعتبارات در کجا هزینه شده و اگر هزینه شده خروجی آن چه بوده و به چه نتیجه‌ای رسیده است؟ بعد از سه سال تازه شروع به ثبت داده‌ها شده و این موارد نیازمند ارزیابی است.

وی ضمن درخواست از ورود دستگاه‌ها و ارگان‌های نظارتی برای نظارت و ارزیابی روند اجرای طرح نماد، اظهار کرد: از سال 97 باید این طرح در شهرستان بهار به عنوان پایلوت اجرای طرح، و در سال‌های 98-97 در سه شهرستان استان اجرا می‌شد که متاسفانه با وجود دریافت بودجه بالا این طرح اجرا نشده که نیازمند بررسی است و باید ارگان‌های نظارتی وارد نظارت و ارزیابی شوند.

ملایی با بیان اینکه تمامی مدارس شهرستان بهار پایلوت اجرای طرح نماد بودند، تصریح کرد: آموزش و پرورش باید پاسخگو باشد که آیا از نظر زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری این شهرستان آمادگی آن را داشته که پایلوت اجرای این طرح شود؟ متاسفانه در این حوزه غربال تمام دانش‌آموزان با وقفه مواجه شده و بعد از سه سال که باید طرح کاملاً پخته و اجرایی می‌شد و خروجی می‌داد متاسفانه غربالگری به صورت کامل و حتی درصد بالا صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه در شرایط بحرانی باید طرح نماد خروجی خود را نشان دهد و یک شبکه مشاره‌ای و درمانی به داد مردم برسد، یادآور شد: این طرح‌ها باید در این شرایط بحرانی و به ویژه در شرایط سیل، زلزله و بیماری‌های مختلف به داد مردم برسد که باید مشخص شود در شرایط کرونایی امروز خروجی‌های آن چه بوده است.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان سپاه انصارالحسین(ع) همدان با بیان اینکه بررسی و رصد طرح نماد در دستور کار بوده و هست، خاطرنشان کرد: بسیج فرهنگیان نیز به عنوان عضو مجموعه نماد در استانداری این موضع را پیگیری می‌کند تا به نتیجه برسد و بخشی از مشکلات مردم حل شود.

برچسب
مطالب مرتبط

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.