س, 07/29/1399 - 12:59 nooh

تحصیل بیش از ۱۵۰ هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه در کشور

رئیس سازمان آموزش ‌و پرورش استثنایی گفت: بیش از ۱۵۰ هزار دانش‌آموز در ۷ گروه تحت پوشش این سازمان قرار دارند که از این تعداد ۷۰ هزار نفر در ۱۲۰۰ مدرسه ویژه استثنایی و ۸۲ هزار نفر نیز در بیش از ۲۰ هزار مدرسه عادی تحت عنوان تلفیقی فراگیر در حال تحصیل هستند.

به گزارش گروه آموزش ‌و پرورش خبرگزاری فارس، سید جواد حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اظهار کرد: بیش از ۱۵۰ هزار دانش‌آموز در ۷ گروه تحت پوشش سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی قرار دارند که از این تعداد ۷۰ هزار نفر در ۱۲۰۰ مدرسه ویژه استثنایی و ۸۲ هزار نفر نیز در بیش از ۲۰ هزار مدرسه عادی تحت عنوان تلفیقی فراگیر در حال تحصیل هستند.

وی افزود: علاوه بر این مدارس ۷۵۰ مرکز مشکلات ویژه یادگیری و ۳۳ مرکز مشاوره و راهنمایی نیز خدمات به دانش‌آموزان و اولیای آنان ارائه می‌دهند.

حسینی تصریح کرد: ۲۲ هزار معلم در کشور به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه خدمات تعلیم و تربیت را ارائه می‌کنند و علاوه بر این تعداد نزدیک به هزار نیروی خارج از آموزش‌وپرورش نیز خدمات توان‌بخشی درون مدرسه‌ای به دانش آموزان استثنایی ارائه می‌کنند.

وی در خصوص میزان کمبود فضای آموزشی در آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: سرانه استاندارد فضای آموزشی در آموزش‌وپرورش عادی ۸.۳مترمربع است که این میزان در حال حاضر ۵.۳مترمربع است اما در آموزش‌وپرورش استثنایی با توجه به نیازهای دانش آموزان استثنایی سرانه استاندارد باید ۲۸مترمربع باشد که در حال حاضر ۱۰مترمربع است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی خاطرنشان کرد: بر اساس آمایش سرزمینی برای رسیدن به استاندارد مطلوب ۲۱۰ مدرسه استثنایی در سراسر کشور مورد نیاز است که در۱۰ ماه گذشته و در قالب طرح از خشت تا بهشت باهمت خیرین ۱۰۰ مدرسه از این تعداد کلنگ زنی شده است.

وی در خصوص بسته‌های تحولی آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی نظام تعلیم و تربیت اجرایی کردن سند تحول بنیادین است و در همین راستا در سال ۱۳۹۹ سه بسته تحولی «مدرسه انطباقی»، «مداخلات بهنگام طلایی» و «توسعه مشارکت‌ها و اجتماعی شدن» در آموزش‌وپرورش استثنایی تدوین‌ شده است.

حسینی ادامه داد: بسته تحولی مدرسه تحولی به دنبال تحقق جامعه عادلانه، برابر، در دسترس و بدون محدودیت برای دانش آموزان استثنایی است و این بسته تحولی به دنبال مناسب‌سازی فضا، تجهیزات، معلمان، اولیا و جامعه برای دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

وی افزود: برای تحقق این امر در سال جاری در هر استان یک مدرسه عادی و یک مدرسه اوتیسم در تمامی جوانب به‌صورت الگویی مناسب‌سازی خواهند شد.

انتهای پیام/

برچسب
مطالب مرتبط

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.